Do sada smo objasnili najvažnije načine prikupljanja, pohrane i analize podataka. Posljednji dio pipeline-a u podatkovnoj znanosti se odnosi na komunikaciju i dijeljenje rezultata analize. R Markdown je platforma koja omogućuje integraciju svih navedenih elemenata analize pri čemu je analitički izvještaj moguće prilagoditi mnoštvu različitih potreba za komunikacijom i dijeljenjem rezulatata analize. Široki spektar mogućnosti komunikacije i dijeljenja rezulatata analize je najsnažniji motiv i najvažniji razlog za bolje upoznavanje sa R Markdown-om. Platforma omogućava export analize u razne formate: word, pdf, html, prezentacije, interaktivni dashboard i app. To znači da je u okviru R Markdown-a analizu moguće prezentirati kao web stranicu, blog, akademski članak, knjigu ili aplikaciju. Pregled svih formata je dostupan u službenoj dokumentaciji. Osim mnoštva export formata, neke od mogućnosti R Markdown-a su i korištenje mnoštva programskih jezika (npr. python-a kroz paket reticulate) i jednostavnost izrade analize u skladu s reproducible research principima.

R Markdown platforma je kompatibilna sa Open Source principima, od kojih je za modernu obradu podataka među najvažnijima reproducible research princip. Platforma podržava reproducible research na 5 načina:

  • Pristup analizi je dostupan svima, primjerice istraživačima koji nemaju resurse za komercijalni software iz manje razvijenih djelova svijeta.

_ Replikacija analize je moguća u budućnosti i od strane drugih istraživača.

  • Uklanjanje i kontrola grešaka je automatizirana i olakšana jer je svaki korak analize eksplicitno definiran.

  • Revidiranje analize je efikasnije, što znači brže i lakše dostupno. To također uključuje i mogućnost proširenja analize.

  • Dijeljenje analize kroz izvrsnu GitHub integraciju.

Software podrška

U ovom predavanju se pretpostavlja da ste već upoznati sa osnovama R programskog jezika i ekosistema te da imate instaliran R + R Studio (ili alternativno Visual Studio Code). Ukoliko su ti uvjeti zadovoljeni, za rad sa R Markdown-om je potrebno (preporučljivo):

install.packages(c('tinytex','rmarkdown')) tinytex::install_tinytex()

  • još nekoliko paketa koji su neophodni ili olakšavaju rad u R Markdown-u

install.packages(c("rmarkdown", "knitr", "kableExtra","stargazer", "plotly", "knitr","bookdown"))

Što je Markdown?

Markdown je pojednostavljena vezija “markup” jezika pri čemu su Markdown file-ovi “čisti” tekstualni file-ovi pa ih je moguće edit-irati korištenjem “običnih”tekstualnih editora (npr. Notepad). Glavna razlika u odnosu na Word je što se formatiranje događa unutar samog dokumenta, a ne u pozadini. Zbog toga je potrebno naučiti nekoliko osnovnih (standardnih) pravila za formatiranje i organizaciju dokumenta. Važno je razumjeti da se željeno formatiranje prikazuje tek kada je je dokument render-an (i.e. procesuiran, pretvoren) u neki od željenih formata (pdf, html, word…).

Za razliku od uobičajnih programa za procesuiranje riječi, tekst napisan u Markdown-u ima jednostavan i intuitivan format (i.e. standardan format) koji je lako dijeliti među računalima, mobilnim uređajima i ljudima. U posljednje vrijeme je markdown postao standard za rad u akademiji, znanosti, novinarstvu, obrazovanju i dr. Primjerice, stranice poput GitHub-a i Reddit-a koriste Markdown za menadžment komentara.

Što je R Markdown?

U ovom predavanju koristimo varijantu Markdown-a koja se zove R Markdown. R Markdown ima sve opcije za formatiranje koje postoje u Markdown-u, a dodatno omogućava ugrađuvanje, prikaz i provedbu R koda u korištenim dokumentima. Kombiniranjem R koda i (običnog) teksta je moguće stvoriti dinamičke izvještaje analitičkih procesa, prikazati korišteni code, analitički output (deskriptivnu statistiku, tablice, grafikone, rezultate statističkih modela) i ugraditi tekstualna objašnjenja koja prate korištene procedure ili diskusiju o rezultatima.

Zašto koristiti R Markdown?

  • Svestranost - Mogućnost izvoza analize u mnoštvo formata.
  • Integracija koda i teksta - Izbjegava se copy/paste rezultata i čitav niz poteškoća koje pri tome nastaju.
  • Isticanje koda - Veliki broj mogućnosti organizacije analize i komunikacije bitnih točaka.
  • Version control - Već navedna jednostavnost integracije sa npr. GitHub-om. Nije potrebno save-ati v1, v2, v3…analize!
  • Edit-iranje tekstualnih file-a - R markdown je moguće edit-irati na bilo kojoj platformi koja podržava edit-ing teksta što znatno proširuje mogućnost primjene.
  • Stabilnost - R Mardown file su malene i stabilne pa to olakšava rad i integraciju na njima.
  • Fokus je na tekstu, ne na formatiranju - Na taj se način povećava kvaliteta sadržaja i povećava efikasnost utrošenog vremena.

Zašto ne koristiti R Markdown?

  • Još uvijek ga ne koristi veliki broj ljudi. Ljudi i dalje prefiraju Word pa dolazi do nekompatibilnosti formata.
  • Nema track changes.. Postoji Version Control varijanta ali nije skroz jednostavna za korištenje.
  • Malo opcija za fomatiranje. Upitno je da li je ovo uistinu ograničenje ili prednost?!
  • Potrebno je naučiti sintaksu… Vremenski i kognitivni troškovi učenja i prilagodbe na novu tehnologiju.

Osnovna Markdown sintaksa

Formatiranje teksta u Markdown-u nije komplicirano i ne uključuje high-level prilagodbe poput promjene veličine fonta, boje ili vrste teksta. Glavni estetski aspekti oblikovanja teksta su bold-anje, izrada naslova i podnaslova, organizacija listi i sl. U ovom ćemo pregledu dati osnovne upute za oblikovanje i uređivanje teksta u R Markdown-u. Za više detalja pogledajte službenu dokumentaciju

Kurziv i bold

Za prikaz riječi ili fraze kosim slovima u Markdown-u je potrebno staviti (_) ili (*) oko izraza. Primjerice, ova riječ će biti koso napisana.

Slično tome, za bold isticanje riječi u Markdown stavite dvije crtice (__) ili dvije zvjezdice ( ** ). Tako dobivamo bold prikaz riječi.

Moguće je koristiti i obje varijante za postizanje kosih bold fraza koristeći (**_) sintaksu. To također vrijedi i za više riječi.

Naslovi

Naslovi se često koriste na webstranicama, člancima u časopisima i sl. kako bi se skrenula pozornost na orđeni dio teksta

Headers are frequently used on websites, magazine articles, and notices, to draw attention to a section. As their name implies, they act like titles or subtitles above sections.

Postoji šest vrsta naslova (prema veličini od najvećeg prema manjem):

# Naslov jedan
## Naslov dva
### Naslov tri
#### Naslov četiri
##### Naslov pet
###### Naslov šest

Za izradu naslova u Markdown-u je potrebno staviti hash mark (#) prije fraze. Broj hash mark-ova pri tome određuje željenu veličinu naslova. Za najveći naslov koristite hash mark (# Najveći naslov), dok za podnaslov treće razine koristite (### Manji naslov). Odluka o korištenju je na autoru analize.

Novi paragraf

Novi paragraf se označava praznom linijom između dva pragrafa:

Ovo je jedan paragraf.

Ovo je drugi paragraf.

Za prelazak u novi red je potrebno ostaviti dva pazna mjesta nakon prekida:

Ovo je jedan red. 
Ovo je drugi red.

Poveznice

U Markdown-u postoje dvije vrste linkova i obje vrste funkcioniraju na jednak način. Prva vrsta se naziva inline link. Za stvaranje inline link-a, stavite tekst linka u ([ ]) te nako toga link u (( )). Primjerice za hiper link na www.github.com s tekostom koji kaže “Posjeti GitHub!” je potrebno napisati sljedeće: Posjeti GitHub!.

Druga vrsta linka je reference link. Kao što i sami naziva ukazujem riječ je o linku koji upućuje na neko mjesto ubutar samog dokumenta. Primjrice:

Ovdje je link.
Ovo je još jedan link.
Vratimo se sada na prvi link.

Linkovi na reference se ne pojavljuju u render-anom Markdown dokumentu. One se definiraju uglatim zagradama i dvotočkom kao u prethodnom primjeru.

Slike

Nakon što ste naučili kako napraviti linkove u Markdown-u, dodavanje slika je jednostavno. Sintasa je skoro ista.

Slike imaju dva stila, baš kao i linkovi, a oba su render-ana na jednak način. Razlika između linkova i slika je da slikama prethodi uskličnik (!).

Prvi stil se naziva inline image link. Za stvaranje linka na sliku unesite uskličnik (!), a nakon toga alt tekst u zagradama ([ ]), i konačno link u zagradama (( )).

Primjerice, za stvaranje inline image linka na https://octodex.github.com/images/bannekat.png, s tekstom “Benjamin Bannekat”, napišite sljedeže u Markdown-u:

Benjamin Bannekat

Iako ne morate dodati tekst, često će to doprinijeti estetskoj dimenziji i čitljivosti. Slika iz primjera je velika pa je zbog toga skalirana pomoću sintakse{ width=50% } .

Za reference image, napravite isto kao kod reference link-a. Procedura izgleda ovako:

Prva referenca je “Prvi otac”, i povezuje na http://octodex.github.com/images/founding-father.jpg; druga slika povezuje na http://octodex.github.com/images/foundingfather_v2.png.

Prvi otac

Drugi prvi otac

Liste

Postoje dvije vrste listi: poredane and ne-poredane, odnosno liste s brojevima i bez brojeva.

Za izradu ne-poredane liste, dodajte zvjezdicu (*) ispred svakog elementa. Svaki element mora biti u svom redu. Primjerice, za listu kupnji u dućanu:

  • Mlijeko
  • Jaja
  • Brašno
  • Maslac

Poredana lista ima brojeve umjesto zvjezdica. Na primjer:

  1. Razbijte jaja u posudu.
  2. Utočite mlijeko u postudu.
  3. Dodajte brašno i maslac.
  4. Sve promješajte!

Vrlo jednostavno, zar ne?!.

R Markdown

Dokumenti (poput ovog) koji sadržavaju R code i markdown su R Markdown file-i. rmarkdown je R paket koji olakšava korištenje R Markdown kroz knitr i neke dodatne alate. Za više detalja o R Markdown formatu i rmarkdown paketu pogledajte http://rmarkdown.rstudio.com.

Kada pokrente render iz rmarkdown paketa (klikom na Knit izbornik), .Rmd file-a se šalje u knitr, koji izvršava sav kod i stvara (.md) dokument koji sadržava tekst i output koda.

Markdown file-a je generirana kroz knitr koji je procesuiran kroz pandoc, sustav zaslužan za stvaranje završnog formata. Prikaz ovih koraka je na donjoj slici:

Za pokretanje novog R MArkdown dokumenta napravite sljedeće:

  1. Klikni na File -> ew File -> R Markdown...
  2. Izaberi naslov i format(HTML, pdf, Word)
  3. Klikni Ok
  4. Spremi novi dokument

knitr

knitr je R paket koji se koristi za statistical literate programming, što omogućuje integraciju koda i teksta u jednostavne dokumente. PodržavaR Markdown, R LaTex, i R HTML kao dokumentacijske jezike, i može export-ati markdown, PDF i HTML dokumente.

Sjajna stvar u R Markdown sa knitr-om je što finalni dokument neće biti render-an ukoliko postoje error-i u kodu. To znantno olakšava kontrolu grešaka pri procesu knitting-a .Rmd fajla-e.

Provjerite da li ste instalirali zadnju verziju knitr paketa: install.packages("knitr").

YAML

Svaki .Rmd file započinje s YAML zaglavljem. YAML definira opće postavke dokumenta i nalazi se između tri uzastopne crte na početku i na kraju:

---
title: "Testni dokument"
author: "Luka Sikic"
output: html_document
---

YAML ima i niz drugih opcija za fomatiranje, a ovdje su prikazane samo osnovne. Primjerice, za izvoz dokumenta u .pdf format je potrebno podesiti output iz html_document u pdf_document i ponovno kliknuti Knit. Ukoliko želite prilagoditi veličinu slova, moguće je dodati još jedan YAML argument ispod output:html_document:

fontsize: 12pt

Promjena fonta je malo složenija. U pozadini R Markdown pretvara dokument u Latex kod, koji je potom pretvoren u pdf. Zbog toga je potrebno specificirati formating opcije na način da ih Latex može razumjeti. Da biste specificirali npr. Arial font, Latex-u je potrebno definirati sljedeće postavke u YAML-u:

title: "Obrada podataka"
subtitle: "R Markdown"
author: "Luka Sikic"
date: "2021-01-11"
output: 
  pdf_document:
    latex_engine: xelatex

mainfont: Arial

Ugrađivanje koda

Kada kliknete Knit na izborniku, dokument koji uključuje tekst i output na osnovi koda iz R “code chunks” će se generirati. Uvijek je cilj vidjeti kod i output, a izostavljanje koda iz .Rmd file-a će smanjiti kvalitetu finalnog izvještaja. Za vježbu pokušajte napraviti .html izvještaj sami.

Citiranje

Za isticanje citata koristite > što će napraviti:

Svi su modeli netočni!

Chunk-ovi koda

Postoje tri načina za stvaranje code chunk-ova:

  1. Unesite ```{r} za inicijaciju code chunk-a i za kraj chunk-a ```
  2. Koristite prečicu na tipkovnici Ctrl + Alt + I (OS X: Cmd + Option + I)
  3. Kliknite Add Chunk na tool bar izborniku

Pogledajmo primjer s ugrađenim podatkovnim skupom pressure, koji sadžrava podatke o pritisku pare na planetu Mercury kao funkciju temperature. R code chunk možete ugraditi na sljedeći način:

head(pressure)
##   temperature pressure
## 1           0   0.0002
## 2          20   0.0012
## 3          40   0.0060
## 4          60   0.0300
## 5          80   0.0900
## 6         100   0.2700
summary(pressure)
##   temperature     pressure       
##  Min.   :  0   Min.   :  0.0002  
##  1st Qu.: 90   1st Qu.:  0.1800  
##  Median :180   Median :  8.8000  
##  Mean   :180   Mean   :124.3367  
##  3rd Qu.:270   3rd Qu.:126.5000  
##  Max.   :360   Max.   :806.0000

Opcije chunk-ova

Chunkovi koda imaju mnogo opcija i određuju što se prikazuje u dokumentu. Te opcije idu nakon ```{r}, a prije zatvaranja zagrade }. Za popis svih opcija stavite kursor nakon {r, stisnite space, a nakon toga tab. Neke često korištene opcije su:

  • echo = FALSE prikazuje samo output koda, a ne i sami kod
  • include = FALSE izvršava kod ali ne prikazuje kod niti output
  • eval = FALSE prikazuje kod ali ga ne izvršava
  • warning = FALSE i message = FALSE isključuje error poruke i upozorenja
  • cahce = TRUE save-a rezultate i ne re-izvršava chunk koda dok nije promijenjen
  • out.height i out.width određuju veličinu i širinu grafikona (npr. ´out.height=5)

cache opcija

Svi code chunks moraju biti re-izračunati svaki put kada re-knit-amo file. Ako vaš dokument sadrži kodove koji se dugo procesuiraju, razmislite o korištenju cache = TRUE opcije koja pohranjuje i load-a cache-ane rezultate nakon prvog knit-anja. Na taj način možete uštedidi dosta vremena. Ova je opcija dostupna na chunk-by-chunk osnovi. Valja naglasiti da opcija ima smisla samo ako se radi o neizmjenjenim code chunk-ovima (nakon prvog knit-anja). U slučaju da se podatci ili kod promijeni, potrebno je ponovno izvrtiti kod kako bi se rezultati prilagodili. Za pregled svih opcija pogledajte službenu R Markdown stranicu.

Default za sve chunk-ove

Ponekad je korisno postaviti default opcije za sve chunk-ove nego, npr. specificirati warning=FALSE na početku svakog pojedinačnog. Da biste postavili default opcije, specificirajte ovo na početku dokumenta:

Moguće je premostiti defaultne postavke u svakom chunk-u ukoliko je potrebno, a savjet za povećanje brzine je “nizvodno” učitavanje paketa.

Grafikoni

Izrada grafikona u R Markdownu je jednostavna i moguće je koristiti sve opcije koje smo do sada spominjali. Za primjer pogledajmo jednostavnu vizualizaciju odnosa tjelesne težine i težine srca kod mačaka:

library(MASS)
data(cats)
plot(Hwt ~ Bwt, data = cats, title = "Odnos težine tijela i srca kod mačaka", xlab = "Tjelesna težina (kg)", ylab = " Težina srca (g)")

Tablice

Za prikaz matrica i data frame-ova u R Markdownu koristite kable() funkciju:

library(knitr)
kable(head(mtcars))
mpg cyl disp hp drat wt qsec vs am gear carb
Mazda RX4 21.0 6 160 110 3.90 2.620 16.46 0 1 4 4
Mazda RX4 Wag 21.0 6 160 110 3.90 2.875 17.02 0 1 4 4
Datsun 710 22.8 4 108 93 3.85 2.320 18.61 1 1 4 1
Hornet 4 Drive 21.4 6 258 110 3.08 3.215 19.44 1 0 3 1
Hornet Sportabout 18.7 8 360 175 3.15 3.440 17.02 0 0 3 2
Valiant 18.1 6 225 105 2.76 3.460 20.22 1 0 3 1

Dobra praktična opcija za poboljšanje estetike tablica je kableExtra paket.

Izračuni u tekstu (inline txt computations)

Output je moguće “ugraditi” u sredinu rečenice. Primjerice, generirajmo dva slučajna broja, x i y:

x <- rnorm(1)
y <- rnorm(1)

…i ugradimo njihove vrijednosti u tekst:

Sada možemo napisati x = -0.7870736 dok je y = 1.2824079.

Jednadžbe

Ako ste upoznati sa latex jezikom, korištenje jednadžbi je vrlo jednostavno. Koristi se jednaka sintaksa!.Primjer inline jednadžbe izgleda ovako: \(A = \pi*r^{2}\). jednadžnu je moguće i centrirati na ovakav način:

\[\begin{equation} \mathbb{E}[Y] = \beta_0 + \beta_1x \end{equation}\]

Ekstrakcija R koda

Kod knitr je moguće koristiti purl() kako bi se izvadio sav R s ciljem pohranjivanja u .R file. To će zanemariti sav tekst izvan code chunk-ova. Sljedeći kod će izvući cijeli kod izovog dokumenta u intro-to-rmarkdown.R skriptu u trenutnom radnom direktoriju.

library(knitr)
purl("intro-to-rmarkdown.Rmd", documentation = 0)

Sažetak

Dodatne funkcionalnosti

R Markdown može render-ati PDF, beamer prezentacije, HTML prezentacije, iosides, slidy i reveal.js. U R Markdown-u je također moguće napisati cijeli akademski članak. Iz njega možete napraviti webstranice i različite interaktivne dokumente poput aplikacija i dashboard-ova.

Dodatni resursi

  • Službeni R Markdown tutorial. Izvsno za opći pregled funkcionalnosti.

  • Detaljniji R Markdown tutorial. Preporučeno kao nadopuna uz ovo predavanje.

  • Koristan tutorial ukoliko želite isprobati razumjevanje R Markdown-a na praktičnom primjeru.

  • Detaljan i kvalitetan R Markdown tutorial.

  • Bookdown za one koji žele dubinski razumjeti R Markdown i aktivne/profesionalne korisnike.

Način integracije R Markdown-a u statistički kurikulum k

R Markdown u lingvistici

big data u sociologiji

ds in soc

intergiraj ovo